Główna
Październik miesiąc różańca PDF Drukuj Email

Październik miesiąc różańcaRozpoczyna się październik - miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej. W naszej parafii modlitwa różańcowa będzie odmawiana w dni powszednie o godz.17.15 , a w niedzielę o 16.15.


HISTORIA RÓŻAŃCA


Pierwsi chrześcijanie dla łatwiejszego zapamiętania liczby wyznaczonych do odmawiania modlitw liczyli je na palcach. Potem posługiwali się kamykami. Później robiono węzełki na sznurkach lub nawlekano na nie kawałki drewna. W grobie św. Gertrudy z Nivelles z VII w. znaleziono sznurek z nawleczonymi kulkami. Byłby to więc najstarszy chrześcijański różaniec. Jednakże tamten zaginął a najdawniejszy z zachowanych pochodzi z XIII w. Różaniec w postaci wielokrotnego odmawiania Pozdrowienia Anielskiego upowszechnił św. Dominik. Dlatego też nazywa się go ojcem różańca. Jednakże różaniec w obecnej formie ustalił dopiero w XV w. dominikanin, bł. Alanus. Nazwał on różaniec „psałterzem Maryi”. Ustalił liczbę 150 Pozdrowień Anielskich, które podzielił na dziesiątki rozpoczynające się Modlitwą Pańską. Założył też pierwsze bractwo różańcowe. W XVI w. ustalono 15 tajemnic i podzielono je na 3 części. Papież Jan Paweł II w X 2002r. w Liście Apostolskim: „Rosarium Virginis Mariae” („Różaniec Panny Maryi”) ogłosił reformę różańca i obecnie różaniec składa się z 20 tajemnic w 4 częściach.

DLACZEGO PAŹDZIERNIK JEST MIESIĄCEM RÓŻAŃCA?


1571 r. olbrzymia flota turecka wyruszyła na podbój Europy. Żadne chrześcijańskie państwo nie miało tylu okrętów, by stawić jej czoła. Siły tureckie były tak ogromne, iż zdawało się, że to nie okręty, a całe olbrzymie miasta wypłynęły na otwarte morze w pobliżu Lepanto w zatoce Korynckiej. Sułtan turecki był pewien zwycięstwa. Mówił, że z bazyliki św. Piotra zrobi stajnię dla swych koni. Wtedy papież Pius V zarządził wielką błagalną modlitwę różańcową. Żołnierze przystępowali do sakramentów i przygotowywali się do bitwy przez trzydniowy post i modlitwę różańcową. Hasłem do walki były słowa: „Królowa Różańca Świętego”. Na sztandarze zawieszono ogromny różaniec. W całej Europie zorganizowano procesje różańcowe. Szczególnie uroczyście odbywała się taka procesja w Rzymie, gdzie śpiewając różaniec niesiono po ulicach obraz Matki Bożej. I wtedy wbrew oczekiwaniom wojskowym 7 października niewielka flota hiszpańska i wenecka odniosły druzgocące zwycięstwo nad flotą turecką. Stało się jasne, że była to interwencja Matki Bożej. Papież Pius V zdecydował, że fakt ten nie powinien być zapomniany i ustanowił 7 X świętem Matki Bożej Zwycięskiej, które nazwano potem świętem Matki Bożej Różańcowej. Od tego czasu październik jest miesiącem różańca.

Różaniec Jan Paweł II

Poprawne odmawianie różańca oznacza odmawianie modlitwy oraz medytację w tym samym czasie. Dzięki temu odmawianie różańca jest tak wspaniałym przeżyciem duchowym. Każda z tajemnic różańca koncentruje się na jednym ważnym wydarzeniu z życia Jezusa Chrystusa i jego matki, Maryji. Wyróżniamy 20 tajemnic różańca, które dodatkowo podzielone są na 4 grupy: Tajemnice Radosne, Tajemnice Światła, Tajemnice Bolesne i Tajemnice Chwalebne.

Tajemnica Radosna
1. Zwiastowanie Maryi, iż jest matką Syna Bożego.
2.Nawiedzenie świętej Elżbiety.
3. Narodzenie Pana Jezusa.
4.Ofiarowanie Jezusa w świątyni.
5. Odnalezienie Pana Jezusa wśród uczonych w świątyni.

Tajemnica Światła
1.Chrzest Pana Jezusa w Jordanie.
2. Objawienie Siebie na weselu w Kanie.
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.
4.Przemienienie na górze Tabor.
5. Ustanowienie Eucharystii.

Tajemnica Bolesna
1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (Ogrójcu).
2. Biczowanie Pana Jezusa.
3. Ukoronowanie koroną z cierni.
4. Dźwiganie krzyża przez Pana Jezusa.
5. Śmierć na krzyżu.

Tajemnica Chwalebna
1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa.
3. Zesłanie Ducha Świętego.
4. Wniebowzięcie Maryi.
5.Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi.

Każda z 5 tajemnic w danej części odpowiada jednej dziesiątce Różańca. Dziesiątka Różańca - 10 razy Zdrowaś Maryjo ...